مطالب سایت

کورا ؛ یکی از عجیب ترین سازهای جهان

 آشنایی با ساز آفریقایی کورا

سازِ کورا یکی از عجیب ترین ساز های موسیقی مربوط به غرب آفریقا است. این ساز ترکیبی از لوت و هارپ و گیتار فلامنکو می باشد. تاریخچه این ساز به قرن ۱۶ در قبیله “ماندینکا” در آفریقا باز میگردد. کورا با خشک کردنِ میوه ی بسیار بزرگ “کالاباش” و نصف کردن آن، و با استفاده از پوست گاو و چوب ساخته می شود.

در گذشته بومیان آفریقا برای روایت داستان های تاریخی از همراهی این ساز استفاده می کردند و به نوازنده ی کورا، “جالی” می گفتند. کورا از ۲۱ سیم تشکیل شده که نوازنده ۱۰ سیم را با دست راست و ۱۱ سیم را با دست چپ می نوازد. مجموعه قطعه هایی برای کورا از سالها قبل به صورت سینه به سینه و نسل به نسل بین نوازنده های افریقایی منتقل شده و نت های برخی از این آثار توسط آهنگسازان غربی مکتوب شده است. امروزه این ساز در کشور هایی مانند “گینه” “گینه بیسائو” “سنگال” “مالی” “بورکینا فاسو” نواخته می شود.

صدای ساز کورا شبیه چنگ است ، اگرچه هنگام پخش به سبک سنتی ، شباهت بیشتری به فلامنکو و دلتا بلوز تکنیک های گیتار هر دو دست برای کندن تارها در الگوهای پلی ریتمیک (با استفاده از انگشتان باقیمانده برای محکم کردن ساز با نگه داشتن پایه های دستی در دو طرف سیم ها).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *